JAK POMOCI
Najděte nebo vytvořte skupinu dobrovolníků z okolí
Osvědčila se nám spolupráce s dobrovolníky přes sociální sítě.
Místní skupiny na facebooku:
Označte lokality, které chcete sledovat a čekejte na SMS s termínem vyhánění. Pokud si s něčím nevíte rady, zeptejte se ve skupině Zachraň zvíře před sekačkou na Facebooku.
Nenašli jste na portále žádné vyhánění ve vaší lokalitě? Důvodů může být několik. Místní myslivci a zemědělci o portálu nevědí, tráva se tam neseče, případně dobrovolníky nepotřebují. Zkontaktujte se s místními myslivci či zemědělci, a nabídněte jim svou pomoc. Mnoho spolků tuto pomoc jen uvítá, neboť porostů je mnoho a každá noha i ruka se hodí.
Pokud zjistíte, že váš místní myslivecký spolek ochranu zvěře před sečením neřeší, zkuste se domluvit na pomoci přímo se zemědělcem. S jeho svolením můžete sečené plochy projít sami i bez myslivců.
Máte drona?…nebo aspoň koně?
Zapojte se do ochrany zvěře se svým dronem, ale přidejte se k nám i bez dronu, mnoho lokálních nebo mysliveckých spolků již drony vlastní a stále hledáme další piloty na vystřídání. Do pilotování vás jednoduše zaučíme!
Pomocníci na koních jsou vždy vítáni! Člověk z koňského hřbetu má větší přehled a postupuje rychleji. Apelujeme však na všechny koňáky, aby jezdili při vyhánění pouze krokem. Ani kůň nezaregistruje schoulené srnčí mládě prosté pachu! Kontrolujte pečlivě terén před vámi.
Jak probíhá vyhánění před sečením?
Den či večer před sečením:
Plašení zvěře víc jak den před sečením nemá žádný význam. Zvěř je jen zbytečně stresována. V den před sečením se louka prochází křížem krážem, pokud se psem, tak jedině na vodítku. Tímto způsobem se louka zapachuje (osvědčilo se nám i zanechávání pachových stop, stejně jako činí psi, když si značkují terén…), zvěř zneklidní a člověk alespoň zjistí, jaký je výskyt zvěře na dané ploše.
Ideální je večer před sečením aplikovat na porost plašiče. Na kombinované opticko-akustické plašiče jsou již vypsány dotace Ministerstva zemědělství a fungují opravdu výborně. Pokud místní myslivci o dotace nezažádali, je možné vyrobit plašiče vlastní. Nejlépe se osvědčily: cédéčka na tyči, která hází odlesky, kusy vlajícího polystyrenu polepeného alobalem, který taktéž hází odlesky, vlající a šustící igelitové pásy. Cokoliv, co se ve větru hýbe a alespoň trochu šramotí. Srny by měly louku vyhodnotit jako nevhodnou a přes noc mláďata odvést jinam. Problém nastává v případě čerstvě nakladených srnčátek, která se ještě sama nepřesunou na větší vzdálenost…
Ptáci, hnízdící na zemi, svá hnízda samozřejmě nepřemístí. V případě nálezu plného hnízda je nutné zapíchnout poblíž hnízda do země dobře viditelnou větev a neprodleně informovat zemědělce, aby se alespoň tomuto místu při sečení vyhnul. V případě nálezu hnízda ohroženého ptačího druhu informujte Inspekci životního prostředí. Seznam ohrožených druhů naleznete ZDE.
Ráno, v den sečení:
Nejjistější způsob, jak srnčata zachránit, je vyhledávání a vynášení mláďat z louky ráno, přímo v den sečení. Tento způsob je třeba provádět pouze pod dohledem myslivce nebo osoby k tomu oprávněné. Ideální pomocí je využití dronů s termovizí, která zalehlá mláďata zaznamená, ovšem jen v ranních hodinách, než se prohřeje celá plocha. Pokud vyrazíte na louku, připravte se na náročnou chůzi v mokré a vysoké trávě. Gumové rukavice jsou nezbytné, látkové rukavice v žádném případě nepoužívejte – ulpívají na nich lidské pachy! Pro tento způsob vyhánění je třeba více lidí, kteří vytvoří rojnici. Srnčata se při jakémkoliv vyrušení v trávě přikrčí a není snadné je objevit. Všímejte si ohnutých stébel či polehané trávy, hledejte poblíž vyležených zálehů. Vyplašená srna zpravidla na položené srnče poukazuje. Srny kladou nejčastěji dvě srnčata (výjimečně tři), proto při nálezu jednoho mláděte prohledejte pečlivě okolí, zda se v trávě neukrývá ještě jedno.
V případě nálezu obalte srnče trsem trávy a opatrně jej v gumových rukavicích přemístěte mimo ohroženou plochu, k nejbližšímu lesu nebo remízku. V žádném případě nedržte srnče v náručí! Srna své mládě neustále sleduje a její pohyb v lese Vás ubezpečí o tom, že srnče nesete správným směrem. Mládě odložte na bezpečné místo a vzdalte se, abyste dali srně možnost si je odvést.
NEDOTÝKAT SE!!!
Při nálezu jakéhokoliv mláděte se ho nesmíte dotýkat holýma rukama a pokud se nejedná o dobu bezprostředně před sečí, ani ho kamkoliv přemisťovat.
Mládě poznamenané lidským pachem můžete odsoudit k smrti, neboť ho jeho matka už nemusí přijmout!
KONTROLA PO SEČENÍ
Pokud vám to časové možnosti dovolí, vraťte se večer po sečení na louku, abyste zjistili, zdali na louce nějaké srnče přeci jen nezůstalo. Případný nález vyfoťte a nahlaste místnímu mysliveckému spolku a na portál Senoseč Online. O nálezu mrtvého či zmrzačeného srnčete informujte místní orgán státní správy (kraje a obce s rozšířenou působností) a dále orgán veterinární správy (Státní veterinární správa, Inspekce životního prostředí). Postup k podání podnětu včetně seznamu oblastních inspektorátů ZDE a informace k podávání podnětů k Státní veterinární správě zde: 1 | 2 | 3.
Pokud došlo k tomu, že srnče uhynulo následkem sečení, ponechte jeho tělíčko na louce. Když matka srna najde mrtvé mládě, pochopí, že mu nelze pomoci a na louku se už nevrací. Jestliže však mrtvé srnče z louky odstraníte, srna se bude ještě několik dní na louku navracet a své mládě nešťastně hledat.
V případě, že i pozdě večer pobíhá po louce osamocené pískající srnče, došlo pravděpodobně k tomu, že srnče bylo poznamenáno vaším pachem a matka se k němu nechce přiblížit, anebo byla dokonce sama zraněna. Ze studií Výzkumného ústavu lesnictví a myslivosti vyplývá, že mateřský pud srn je natolik silný, že srnče vždy přijme. Bohužel, kojící srna může také zahynout následkem střetu s vozidlem, v takovém případě je srnče odkázáno k úhynu, pokud není náhodou objeveno. Tento případ se sice netýká sečení, ale i toto je dobré vědět.
V každém takovém případě je nutno uvědomit myslivce, v krajním případě kontaktovat nejbližší záchrannou stanici zvířat. Seznam záchranných stanic ZDE.