Aktuálně
Milí příznivci nejen srnčí zvěře!
Srdečně vás zdravíme po náročné sezóně.
Svým způsobem je náročná každá sezóna, ale tím, že se každý rok přidávají další a další honitby se zájmem o spolupráci a pomoc dronů, začínají hlásit další zemědělci, tak to pro nás znamená více létání, více akcí. Vše je třeba zkoordinovat, domlouvat dobrovolníky na pomoc do terénu, takže mnozí z nás se skutečně nestíhají věnovat vlastní práci. Na druhou stranu každoročně přibydou myslivecké spolky s vlastním dronem a to je pak úleva.
Ale to množství zachráněných mládať za to stojí!
Jako vždy jsme zachraňovali nejenom srnčata, ale také daňčata, zajíce a zajíčata, ježky, snůšky a hnízda drobného ptactva – no řekněte, není to nádhera?
Naše drony totiž opravdu vidí i ten nejmenší život v trávě, často myslivce a dobrovolníky posíláme i na hraboše a mraveniště 😀 ta totiž opravdu hřejí.
A naše letošní výsledky?
Byli jsme skoro 50 dní v terénu, nalétáno zhruba 5.800 hektarů, lokalizováno přes 1100 srnčat, z toho 532 srnčátek umístěno pod koš či do krabice…!
Ale ztráty taky byly, to když myslivci nebyli přesvědčení o nutnosti košování – zabezpečení srnčat a sekačka přijela později, nebo když se srnčeti podařilo dostat z krabice ven.
Také letos jsme natáčeli s médii a dávali rozhovory novinářům. Přijela za námi Nadace ČEZ, díky které jsme vloni získali finance na skoro jeden celý dron s termovizí. Výstupem bude několik videí, první ke shlédnutí zde.
Krátkou reportáž s námi v terénu natočila i TV Nova.
Nadace ČEZ nám také nabídla možnost zafinancování dalšího dronu, budeme podávat žádost a někdy po prázdninách bychom mohli být zařazeni do aplikace Pomáhej pohybem. Až to vypukne, budeme vás informovat, kdyby jste chtěli vaše nastřádáné bodíky věnovat na další dron pro srnčata!
A ještě jedna důležitá a dobrá zpráva na závěr: během letošního roku vzniklo další deset lokálních skupin po republice na pomoc srnčatům, mnoho z nich jsme propojili s piloty dronů, rozšířili info mezi dobrovolníky a už se fungovalo, vynášelo a vyhánělo! Máme velikou radost, je to o té osvětě.
Děkujeme všem za slova podpory, za šíření osvěty, což je dlouhodobou záležitostí, děkujeme za vaše drobné příspěvky online nakupováním přes GIVT i za větší příspěvky přímo nám na účet. Mohli jsme tak pořídit další tři baterie ke dronům, kesery na chytání srnčat, koše, a taky chceme našim dobrovolníkům nechat jako poděkování potisknout trička s naším logem.
Na konci června jsme se jako obvykle účastnili mysliveckých slavností na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou, v srpnu nás čekají čtyři dny na výstavě Země živitelka, to je další náš čas věnovaný osvětě o ochraně mláďat a pomoci dronů.
Děkujeme za vaši pomoc a spolupráci a srdečně přejeme krásné a klidné léto!
—————————————————————————–
Vážení a milí příznivci srnčí (a nejen srnčí) zvěře,
letošní počasí nás postavilo do pohotovosti, takže hlásíme, že se ve všech směrech chystáme na nadcházející sezónu!
Média nám pomáhají šířit osvětu, byli jsme dvakrát v hlavních zprávách:
ČT 1 : https://www.youtube.com/watch?v=Qcup2Fy6GNQ&ab_channel=Stopse%C4%8Den%C3%ADsrn%C4%8Dat
PRIMA TV : https://www.youtube.com/watch?v=lN_g-LLwCRI&ab_channel=Stopse%C4%8Den%C3%ADsrn%C4%8Dat
Díky tomu se nám ozývají noví piloti, mnoho jich rozšíří přímo naše řady, další propojujeme s mysliveckými spolky a terénními skupinami napříč po republice – vznikají stále další a další, podívejte na seznam zde: https://stopsecenisrncat.cz/dobrovolnici/
Jistě jste zaregistrovali, že mimo jiné na platformě Donio běží aktuálně více sbírek na drony pro srnčata: https://www.donio.cz/zvirata
Snažíme se jako vždy inspirovat další dobrovolníky k pomoci myslivcům a zemědělcům pro ochranu mláďat.
Stále jsme v kontaktu s politiky, ladíme znění dotací pro zemědělce, žádáme stále dotace pro myslivce.
Co se nám ovšem letos moc nedařilo, byla komunikace se sponzory, na rozdíl od loňského roku se nenašel žádný velký podnik, který by nás finančně podpořil. Děkujeme Vám všem, kteří nám pravidelně i nepravidelně pošlete jakoukoliv částku, díky tomu můžeme zaplatit datové karty do dronů, povinné pojištění dronů, ale na tisk letáků a další propagaci toho letos moc nezbyde.
Díky všem za pomoc!
Krásné jarní období je tu, spousta mláďátek se už chystá na svět, spojme se ke vzájemné spolupráci na pomoc všem těm tvorečkům, kteří budou muset čelit zásahům člověka v zemědělské krajině. DĚKUJEME!
Váš tým Stop sečení srnčat
Pavla, Eliška, Petr, Eva, Míra, Pepča, Radek, Zuzka, Denča, Linda, Dana, Vendy, Míša, Pepi, Pavel, Štěpánka, Jindra, Matěj, David, Žofka, Janička, Zuzi, Terka a všichni ostatní…
_________________předchozí informace___________________________
Zdravíme všechny příznivce (nejen) srnčí zvěře,
a hlásíme, že se začínáme chystat na letošní sezónu. Hledáme další piloty do našeho týmu, pro tyto účely jsme dali dohromady následující videjko:
Vážení a milí příznivci srnčí (a nejen srnčí) zvěře,
zdravíme Vás po dlouhé době a přinášíme pár aktualit o našich aktivitách.
Zatím ještě stále zpracováváme data z letošní sezóny (bylo toho opravdu hodně), hledáme průběžně další piloty (naštěstí je také někdy nacházíme 😊), úspěšně navazujeme kontakty s dalšími lokálními skupinami po republice a vyměňujeme si potřebné informace, zkušenosti a kontakty. Společně s myslivci dáváme dohromady přehled fungující či nefungující spolupráce v terénu, a v neposlední řadě spoříme peníze na nákup dalšího dronu, který jsme si raději předem zamluvili, aby nám neodletěl někam jinam a byl tu pro mláďátka v ten správný čas. Opět tedy obepisujeme sponzory s prosbou o příspěvek. Naštěstí nám tentokrát do cílové částky zbývá vybrat opravdu jen pár tisíc.
Pokud byste naše aktivity chtěli podpořit, můžete tak učinit při nákupu vánočních dárků přes internet – stačí pouze zadat nákup přes GIVT (tento krok Vás nebude stát ani o korunu navíc) – a nám na srnčím účtu GIVT přistane pár korun k dobru.
Moc Vám za tuto pomoc děkujeme.
Přejeme Vám krásné zimní dny, pohodový advent a příjemné prožití vánočních svátků.
——————————————————————————————————————–
Vážení a milí příznivci naší krásné zvěře,
konečně se Vám opět hlásíme po letošní sezóně, která byla sice dlouhá – trvala skoro celých šest týdnů – ale také nadmíru úspěšná.
V počtu 13 pilotů, desítek dobrovolníků a mnoha skvělých myslivců jsme lokalizovali na 1 100 srnčátek a daňčátek!
Zhruba polovina mláďat přečkala sečení pod koši nebo v krabicích pod keři, druhá polovina byla jen vynesena nebo vyhnána mimo ohroženou plochu.
Spočítané ztráty na námi prolétaných a prochozených plochách jsou do deseti srnčátek (dostala se z rozmoklé krabice, vrátila se do porostu v době mezi kontrolou terénu a příjezdem sekačky). Nemáme však zpětnou vazbu od všech zemědělců, protože někteří mají tak obrovské a rychlé stroje, že si nějakého nešťastně zaseknutého života nevšimnou…
Letos se ke spolupráci s námi přidalo několik dalších mysliveckých spolků, a také nově i skvělých uvědomělých zemědělců, takže aktuálně spolupracujeme zhruba se 40 honitbami ve dvou okresech.
Díky Vám – štědrým dárcům, díky sponzorům a díky sbírce, kterou založila paní poslankyně Klára Kocmanová na Doniu, jsme mohli zakoupit další drony Mavic M3! Jsou to nenahraditelní pomocníci v terénu a my jsme nadšení, že se další a další myslivci rozhodují pro jejich pořízení, protože všichni zjišťujeme, že jedině drony dokážou zalehlá mláďata spolehlivě odhalit a tím je ochránit před sečením.
Kromě srnčat jsme ovšem vynášeli i zajíčky a ježky. Pro traktoristy jsme také označovali kachní a bažantí hnízda se snůškou.
Jsem osobně nadšená letošní společnou, vzájemnou spoluprací se zemědělci, myslivci, mnoha novými dobrovolníky, našimi piloty a členy týmu!
Díky za Vaši podporu, pomoc s osvětou a hlavně za Vaše osobní zapojení do pomoci v terénu v místě Vašeho bydliště. Vaše snaha je znát, neboť situace se opravdu začíná měnit. Již je nás dost na to, abychom aktivity na ochranu zvěře rozhýbali.
Důležitou informací je, že od 22. srpna mohou zemědělské subjekty požádat o dotaci na dron! Dotace sice není určena myslivcům, z důvodu nedostatku financí na dotace vůbec, ale při dobrých vztazích s myslivci mohou o dron zažádat zemědělci a poskytnout jej uživatelům honiteb k využití pro preventivní akce při jarních sečích. Více informací k dotaci poskytne ZSIF – Státní zemědělský intervenční fond. I to je skvělý posun, co myslíte?
Děkujeme za vše a srdečně přejeme všem krásné letní dny!
__________________________________________________________
Předchozí příspěvky:
MÁME MAVIC 3 pro tuto sezónu a to díky Vám!!!
___________________________________________________________
Vážení a milí příznivci ochrany zvěře před sečením,
dovolte mi, abych Vám dnes napsala něco osobního.
Projekt ochrany srnčat nabyl za uplynulých devět let nebývalých rozměrů.
Podařilo se nám přesvědčit myslivce i zemědělce v naší oblasti, že ochrana zvěře před sečením má opravdu smysl. Na vlastní oči se přesvědčili, že zbytečným masakrům mláďat lze předejít, zvláště když se lidé spojí pro dobrou věc.
Dnes je díky výsledkům z uplynulých sezón viditelné, že naše předsevzetí myslíme opravdu vážně. Díky mnohaletým zkušenostem si s ochranou srnčí zvěře víme rady. V sezóně pomáháme v terénu téměř každý den.
Portfolio našich aktivit, od komunikace, psaní článků, jednání s politiky, rozhovory s novináři, oslovování sponzorů, vytváření videí atd. se za poslední dobu značně rozšířilo a my se nyní našim aktivitám na ochranu zvěře před sečením věnujeme skutečně celoročně.
Za poslední dobu jsme Vás mnohokrát oslovovali s žádostí o finanční příspěvek, abychom dosáhli cílové částky na nákup nového dronu Mavic 3. Díky Vám, dalším štědrým dárcům a sponzorům se nám to podařilo, dron můžeme nyní pořídit a v letošní sezóně plně využít!
Osobně vůbec neumím žádat o peníze, ale je zde ještě jeden projekt, o kterém Vám chci napsat. Předsedkyně Podvýboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Klára Kocmanová se spolu se svými kolegy a dalšími poslanci zapojila do řešení ochrany mláďat. Díky jejich úsilí vznikla sbírka na platformě Donio.cz, kterou jako spolek zastřešujeme. Jejím smyslem je vybrat peníze na drony, jež by kromě nás tentokrát pomohly dalším lokálním skupinám po naší republice (především z Mladoboleslavska, Plzeňska, Kladenska a Chomutovska), které v terénu fungují podobně jako my. Člověk má mít ideály a sny… a tak naším společným ideálem je vybrat na pět dalších dronů, které pomohu zachránit další desítky a stovky životů právě se rodících mláďat.
Za sebe bych Vám všem chtěla velice poděkovat, jak moc nám pomáháte, co vše pro ochranu srnčí zvěře děláte.
Děkuji Vám za Vaše emaily, ve kterých nám vyjadřujete podporu pro naše konání.
Děkuji Vám, že jste se tak aktivně zapojili do aplikace Pomáhej pohybem – šlo to fakt rychle a dokázali jsme to!
Děkuji Vám všem, kteří jste nám jakoukoliv částkou přispěli na dron, na baterie, na plakátky.
Děkuji Vám za šíření informací o mláďatech na lukách, o pomoci dronů, o naší sbírce.
Velmi dobře si uvědomuji, že pořízení speciálního dronu je finančně náročné, nicméně díky každému takovému „letadýlku“ lze zachránit stovky čerstvě narozených drobečků.
V odkazu níže najdete dopis pro starosty obcí, který jsme sepsali. Jeho prostřednictvím bychom na úrovni obcí rádi propojili všechny, kdo mají zájem pomoci – odkaz
Sezóna právě začíná, ozveme se Vám až po jejím skončení.
Máme před sebou dva hektické měsíce, proto nám a hlavně srnčatům prosím držte palce!
___________________________________________________________________________
Vážení a milí,
dovolujeme si Vám zaslat tento mimořádný srnčí občasník.
Nadace ČEZ nás zapojila do soutěže “Pomáhej pohybem”.
Každý, kdo si stáhne do mobilu aplikaci, sbírá body za své odchozené či na kole ujeté kilometry.
Ty lze potom nahrát k příslušnému projektu na webu https://pomahejpohybem.cz/
Náš projekt najdete pod odkazem na aktuální projekty.
Pozor! Soutěž o body běží jenom 4 týdny!
Aplikaci je nutno před každou aktivitou zapnou.
Co myslíte, dáme to?
Děkujeme předem za všechna mláďata volně žijící zvěře!
———————————————-
Vážení a milí příznivci ochrany zvěře před sečením,
srdečně vás zdravíme v předjaří a přinášíme novinky o našich aktivitách.
Jednání na MZe nebývale postoupila, opravdu se těšíme, se snad již brzy dostaneme do cílové rovinky!
Osvěta také jede, budeme mít opět přednášky nejen mysliveckou veřejnost na výstavišti v Brně, chystáme také seminář pro myslivce tady u nás na jihu Čech.
V průběhu zimy jsme oslovili řadu velkých firem s prosbou o sponzorský příspěvek s tím, že bychom rádi zakoupili dron s pokročilejší termovizí, pro mnohahektarové plochy. Naši prosbu vyslyšely firmy Iveco, stavitelství Matourek a nadační fond Veolia, kteří nám poslali velkorysé částky, dále jsme dostali obrovský příspěvek od jedné z dobrovolnic, která s námi už leta pomáhá v terénu.
Do finální částky na dron nám aktuálně chybí zhruba 25 tisíc.
Máme novinku jak můžete naši organizaci můžete podpořit i příspěvkem, který vás vůbec nic nestojí. Pokud nakupujete na Internetu a svůj nákup zahájíte na https://givt.cz/, část z vašeho nákupu půjde na účet spolku Stop sečení srnčat. Jak na to prakticky? Je to jednoduché a vše je hezky sepsáno zde https://givt.cz/chci-pomahat, zkráceně to probíhá takto:
Např. chci nakoupit knihy Albatrosmedia.
1/ Jdu na givt.cz, registruji se a přihlásím (dá se snadno využít i účet Facebook, Google)
2/ v horní části vyberu název obchodu a vedle spolek, kterému částku poukáži
3/ zahájím nákup
4/ vyberu, objednám
5/ a dál nic, vše už zařídí eshop a určitá procenta z vašeho nákupu poukáže na bankovní účet spolku – ze svého, vám skutečně nic navíc nepřičte
6/ hřeje mě dobrý pocit, že jsem pomohl:) – vše hezky vidím ve svém uživatelském účtu
Pokud chcete pomáhat pravidelně, na odkazu https://givt.cz/chci-pomahat si dole stáhněte givtího pomocníka a vždy když budete nakupovat na eshopu, který je v projektu givt.cz zapojen, samo se vám to připomene a pomůžete.
———————————–
Vážení a milí příznivci naší krásné zvěře,
srdečně Vás zdravíme v novém roce a doufáme, že jste strávili příjemné sváteční dny.
Se začínajícím rokem pro vás máme hned dvě dobré zprávy:
Jednání na Ministerstvu zemědělství pokročila. Aktuálně se realizují konkrétní kroky, které bezesporu zlepší ochranu zvěře – zejména se jedná o preventivní záchranné akce, a to jak ze strany myslivců, tak i zemědělců. Ze spolupráce s MZe, zvláště z jejich jednoznačného prohlášení, že SRNČÍ ZVĚŘ NENÍ PŘEMNOŽENÁ, jak je nám často médii vnucováno, máme ohromnou radost. Srnčí zvěř je svým způsobem života odlišná od tlupní zvěře jelení nebo dančí, a proto na ni nelze pohlížet stejně. Agrární komora rovněž uznala potřebu ochrany mláďat před jarním kosením.
Druhou dobrou zprávou je, že nás oslovila firma Dahua a poskytla nám jako sponzorský dar termovizní monokulár, který by nám mohl pomoci alespoň do určité míry monitorovat zvěř na lukách před sečením. DĚKUJEME firmě za velkorysou nabídku!
Rozhodli jsme se, že zkusíme naspořit na dron s pokročilejší termokamerou, který by nám umožnil s jedním dronem prozkoumat až 50 hektarů za jedno ráno (namísto původních 25 ha). Při naší spolupráci se třiceti honitbami by nám to obrovsky usnadnilo práci zejména v místech, kde se seče naráz třeba 80 hektarů. Budeme Vám vděčni za jakoukoli částku, kterou podpoříte naše snažení!