














Aktuálně
Vážení a milí příznivci naší krásné zvěře,
srdečně Vás zdravíme v novém roce a doufáme, že jste strávili příjemné sváteční dny.
Se začínajícím rokem pro vás máme hned dvě dobré zprávy:
Jednání na Ministerstvu zemědělství pokročila. Aktuálně se realizují konkrétní kroky, které bezesporu zlepší ochranu zvěře – zejména se jedná o preventivní záchranné akce, a to jak ze strany myslivců, tak i zemědělců. Ze spolupráce s MZe, zvláště z jejich jednoznačného prohlášení, že SRNČÍ ZVĚŘ NENÍ PŘEMNOŽENÁ, jak je nám často médii vnucováno, máme ohromnou radost. Srnčí zvěř je svým způsobem života odlišná od tlupní zvěře jelení nebo dančí, a proto na ni nelze pohlížet stejně. Agrární komora rovněž uznala potřebu ochrany mláďat před jarním kosením.
Druhou dobrou zprávou je, že nás oslovila firma Dahua a poskytla nám jako sponzorský dar termovizní monokulár, který by nám mohl pomoci alespoň do určité míry monitorovat zvěř na lukách před sečením. DĚKUJEME firmě za velkorysou nabídku!
Rozhodli jsme se, že zkusíme naspořit na dron s pokročilejší termokamerou, který by nám umožnil s jedním dronem prozkoumat až 50 hektarů za jedno ráno (namísto původních 25 ha). Při naší spolupráci se třiceti honitbami by nám to obrovsky usnadnilo práci zejména v místech, kde se seče naráz třeba 80 hektarů. Budeme Vám vděčni za jakoukoli částku, kterou podpoříte naše snažení!
Starší příspěvky:
Vážení a milí příznivci naší krásné zvěře!
Zdravíme Vás s podzimem a přinášíme informace o našich aktivitách.
V měsíci září jsme byli již dvakrát na ministerstvu zemědělství, kde spolu s dalšími zainteresovaným osobami řešíme možné postupy na zlepšení ochrany zvěře před sečením.
Snažíme se o dvě základní změny, jednak zlepšení informovanosti zemědělců o zákonné povinnosti a usnadnění přístupu ke kontaktům na uživatele honiteb. To znamená, aby zemědělec rovnou věděl, komu nahlásit informaci o chystaném termínu sečení. Druhá cesta je finanční podpora technologií. Jak vidíte dle přiložené fotografie, strana stojící za mláďaty ohroženými sečením se rozrůstá:
Na fotografii zleva doprava: Pavla Benettová, Jan Cukor – profi dronista Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti Praha, Radek Podhorecký – člen OMR OMS Příbram a také člen Stop sečení srnčat, Jakub Polenský – profi dronista Jihočeská zemědělská univerzita, Jiří Chmel – bývalý ředitel SZIF České Budějovice a Václav Meškan, myslivec a pilot dronu. Na fotografii chybí ještě Michal Bláha, aktivní myslivec, trubač a pilot dronu, který stojí za objektivem. Jak vidíte, makáme na tom o sto šest, aby se ta situace v terénu konečně změnila pro zvěř k lepšímu.
S podzimem nám začalo období přikrmování zvěře, kterému také věnujeme dost času. Odměnou jsou člověku krásné pohledy do krajiny se zvěří a k tomu fotky z fotopastí J
Pokud se chcete pokochat opravdu zdařilými fotografiemi srnčí zvěře, navštivte stránky mladé fotografky Evy Hurtové: https://www.facebook.com/EvaHurtovaFotograf
Vážení a milí příznivci ochrany zvěře před sečením,
srdečně Vás zdravíme na konci léta a přinášíme vám pár zpráv o našich aktivitách.
Stejně jako vloni jsme se i letos účastnili výstavy Země živitelka. Dovolujeme si tvrdit, že naše aktivity kolemjdoucí návštěvníky rozhodně zaujaly! Setkávali jsme se jak se známými myslivci, u kterých jsme letos létali, tak i s těmi, kteří přijeli zdaleka, avšak náš spolek Stop sečení srnčat již znají. Naši činnost jsme samozřejmě představovali i laikům. Ti se především zajímali o techniku přenosu svého termoobrazu snímaného naším dronem do tabletu.
Máme upřímnou radost, že problematika ochrany zvěře před sečením přilákala k našemu stánku tolik zájemců,
z nichž mnozí přispěli do naší kasičky na další dron.
V rámci výstavy jsme se také setkali s několika politiky, a to jak přímo z Ministerstva zemědělství, tak ze Zemědělského výboru a z Parlamentu ČR. Věci se daly do pohybu. Ještě v září pojedeme do Prahy a budeme řešit konkrétní kroky, které by mohly značně pomoci již příští sezónu.
Více zatím prozradit nemůžeme, ale moc vás prosíme, abyste nám drželi palce, neboť se zdá, že by se situace konečně mohla změnit!
Kdo jste ještě nezhlédli naše videa z letošního roku, uveřejněná na youtube kanále Stop sečení srnčat, například záznam z našeho vystoupení na mysliveckých slavnostech, můžete se podívat zde.
Vážení a milí příznivci ochrany zvěře před sečením,
tak se vám ozýváme na konci sezóny, která byla opravdu velmi dlouhá. Sem tam letěly drony nad louky ještě v první třetině července – to když zemědělec nebo myslivec tušil, že se tam nějaké to pozdně kladené srnče přeci jen skrývá.
Letošní sezóna začala v půli května a byla hodně intenzivní. Letos se nám díky dronům podařilo lokalizovat a poté vyhnat nebo vynést na 400 srnčátek, dalších 70-80 jsme našli spolu s dobrovolníky při procházení porostů. V porovnání s loňským rokem je to více než dvojnásobek! Máme obrovskou radost, ale většina z nás cítí také veliké vyčerpání. Brzké vstávání anebo pochodování desítek kilometrů křížem krážem loukami nás stojí hodně sil. Víme ale, že to stojí za to!
Stali jsme se skutečně profesionálními chytači srnčat! Jak? Díky používání obyčejných prádelních košů, kterými nalezené srnče rychle přiklopíme. Potom se dle jeho stáří rozhodujeme pro další postup. Myslivci tento rok skvěle spolupracovali, některé myslivecké spolky měly připravené pevné dřevěné bedýnky, do kterých se srnčátka dávala, aby v bezpečí přečkala sečení. Jindy jsme srnčátka nechávali přikrytá košem, který jsme upevnili pomocí stanových kolíků, zemědělec opatrně obsekal okolí a pak stačilo prostě jen koš odklopit a srnče mohlo dát čekat na svou matku srnu.
Piloti se také neustále zlepšují, dnes už kromě srnčat nacházejí i zajíce, bažantí slepičky a dokonce i ježky!
Rádi bychom do příštího roku pořídili další dron. Typ dronů, které vlastníme, se již nevyrábí. Nyní jsou k dispozici drony s lepší termokamerou, mezi jejíž přednosti patří větší citlivost. Tím se prodlužuje délka letu a počet prolétaných hektarů. Proto se budeme snažit získat/uspořit dostatek financí na jeho pořízení. Uvědomujeme si, že doba je poněkud ekonomicky náročnější, a proto jsme vděční za každou korunu darovanou na srnčí účet.
Na závěr pro Vás máme veliké překvapení: k našemu animovanému filmíku namluvil komentář pan Viktor Preiss! Doufáme, že se Vám bude líbit a moc děkujeme za Vaše laskavé sdílení. Osvěty totiž není nikdy dost J.
https://www.youtube.com/watch?v=BNpE5PMW-FE&ab_channel=Stopse%C4%8Den%C3%ADsrn%C4%8Dat
Předchozí příspěvek:
Vážení a milí příznivci ochrany srnčat před sečením,
letošní sezóna sečí začala tak rychle, že někteří z nás ani nestihli oprášit holínky!
Kvůli vydatným dešťům a následným teplým dnům začala sezóna dříve, než v jiných letech.
Už se seče, a to zrovna v období, kdy většina srnčat teprve přichází na svět.
Už jsme vynesli několik srnčat i zajíčka (ke 25. květnu máme skóre 44 srnčat lokalizovaných/vynesených/vyhnaných).
Bohužel jako vždy přišly i smutné ztráty, protože – jak už víte – sečených ploch je mnoho a lidské síly jsou omezené.
Navíc se letos prozatím potýkáme s nedostatkem dobrovolníků pro pomoc v terénu.
Na druhou stranu máme opět o jeden dron více, přidalo se k nám i několik nových pilotů, ale zároveň nás poptává mnohem více mysliveckých spolků a zemědělců.
Spojili jsme se také se záchrannými stanicemi ku prospěchu osvětě:
Zas a znovu se záchranné stanice potýkají s přírůstky srnčat, zajíčat a dalších mláďat, která nevědomí lidé odnášejí z přírody v domnění, že se jedná o opuštěná mláďata.
PROSÍME nedotýkejte se nikdy žádných mláďat v přírodě, pokud nejsou viditelně zraněná. Neodnášejte mláďata pryč, chyběla by jejich zvířecím matkám, které je zpovzdálí stále sledují! Mláďata jsou na lukách ukrytá před predátory, kteří se přes den na volnou louku neodváží.
Srnčata z trávy vynáší pouze myslivec nebo osoba k tomu pověřená, a to přímo v den sečení. Chraňme přírodu, chraňme zvířata, ale buďme informovaní a poučení. DĚKUJEME!
Držte nám palce, pomáhejte prosím sdílením a osvětou. Pokud máte dost sil, pomozte myslivcům nebo zemědělcům právě v místě, kde žijete. Určitě to ocení!
_______________ starší ________________
Vážení a milí příznivci ochrany nejen srnčí zvěře,
Zdravíme Vás po dlouhé době, ale o to více Vám přinášíme informací.
Ta nejdůležitější hned na úvod: zakoupili jsme třetí spolkový dron!
A k tomu se k nám do týmu přidalo pár nových pilotů, takže aktivních letců pro letošní sezónu je už přes deset. Máme velikou radost.
Další dobrou zprávou je, že nás ČMMJ požádala o vedení seminářů na téma ochrana zvěře pomocí dronů s termovizí. První přednášky se uskutečnily na výstavě Silva Regina v Brně, další v Plzni a Českých Budějovicích.
Snažíme se předávat maximum potřebných informací a zároveň nabízíme pomoc, ve formě propojování myslivců, zemědělců a dobrovolníků v různých místech naší republiky.
Rádi bychom Vám představili náš nový klip k baladě o srnčeti, ve kterém jsou použity záběry z loňské sezóny: https://www.youtube.com/watch?v=OJb9OKU1528&ab_channel=Stopse%C4%8Den%C3%ADsrn%C4%8Dat
Budeme rádi za Vaše laskavé sdílení.
Víme, že doba, ve které žijeme, je poněkud náročnější. Přesto bychom Vás moc chtěli požádat o finanční příspěvek, jakkoliv drobný.
2701873436/2010 Fio banka
K novému dronu potřebujeme zakoupit tablet, několik baterií a dobíječku do auta – čím více baterií, tím delší doba létání s dronem nad loukou. Některé porosty jsou opravdu náročné na prohledání a s úbytkem energie v baterkách se zvyšuje stres pilotů, aby nezanedbali žádný kout prolétávané louky.
Děkujeme za Vaši podporu, které si velice vážíme!