Květen a červen jsou měsíce, ve kterých srny rodí (tzv. kladou) mláďata. Ta potom ukrývají na loukách ve vysoké trávě, aby je ochránila před predátory (lišky, divočáci, jezevci), než povyrostou a budou schopna před nimi utéct sama. Srna se od srnčete nikdy zcela nevzdálí, zpravidla z okraje lesa pozoruje louku a čas od času chodí své mládě kojit. Tyto měsíce jsou ovšem dobou, kdy se sečou travní porosty k přípravě senáže, dále porosty vojtěšky a jetele. Srnčata na blížící se nebezpečí v podobě sekačky reagují přikrčením k zemi.
Dnešní způsob sečení je však pro takto schovaná mláďata zničující. Záběr sekaček může být v rozmezí od tří do dvanácti metrů a rychlost traktoru se pohybuje od 5 do 20 km za hodinu. Za těchto podmínek není řidič zpravidla schopen mládě v trávě zahlédnout. Srnče se navíc při jakémkoliv vyrušení instinktivně přikrčí k zemi a „zneviditelní se“ natolik, že je mnohdy nesnadné ho objevit i při pouhé pěší chůzi. Dnešní stroje srnčata přesekají, ne vždy však dojde k okamžitému úhynu. Sekačky srnčatům zpravidla přesekají běhy, nebo je jinak zmrzačí a srnčata poté umírají až několik hodin, než vykrvácí a stanou se pochoutkou dravých ptáků.
Dle hrubého odhadu jen v ČR zemře ročně následkem sečení na 60 000 SRNČAT!!!
Při výrobě senáže je posekaná tráva vzápětí sbírána do balíků, často i s nasekanými mrtvolkami srnčat. Vyplašená matka srna se pak s večerem vrací na louku své mládě hledat. Je skutečně nesmírně srdcervoucím zážitkem pozorovat plačící srnu, která se ještě několik dní vrací na louku a mládě zoufale hledá.
Nejedná se samozřejmě jenom o srnčata. Ohrožena jsou mláďata dalších druhů drobné zvěře jako např. zajíci a bažanti. Koroptev a křepelka polní jsou již nyní na seznamu ohrožených druhů zvěře. Sečení ohrožuje také hady, obojživelníky, v některých oblastech narušuje sečení vývojový cyklus některých druhů motýlů…
Proč se to děje?
-
Bohužel, přesto že je to dáno zákonnou povinností, ještě stále je mnoho zemědělců, kteří neohlašují termíny sečení, o zákonné povinnosti údajně netuší a někdy dokonce odmítají spolupracovat s místním MS.
-
Ne všichni zemědělci sečou louky ze středu ke kraji anebo z jednoho kraje ke druhému, přesto že to ukládá zákonná povinnost.
-
Jen malá část zemědělců používá na svých strojích plašící zařízení, ale ani tato zařízení nemají účinek na zalehlá mláďata či hnízda se snůškou.
-
Myslivcům zákon stanovuje zvěř před sečením chránit, ale nikde není řečeno, jakým způsobem. Některé MS ochranu zvěře před sečením bohužel vůbec neřeší, někde alespoň instalují plašiče, ale i ty mají velmi omezenou účinnost. Chybí dotace na potřebnou techniku k vyhledávání zalehlých mláďat.
-
Mnoho zemědělců a mysliveckých spolků není přihlášeno na portálu Senoseč Online.
-
Veřejnost o tomto problému spíše neví a netuší, že je možno upozorňovat orgány státní správy na nedodržování zákona.
-
Není vůle k posunutí termínů sečení na pozdější dobu, ačkoliv se toto řešení jeví jako ideální pro většinu druhů živočichů, kteří jsou sečením ohroženi.
-
Chybí odpovídající vybavení žacích strojů detekční technikou, jež by snadno odhalila zalehlá mláďata. Technologie jsou obecně na velmi vysoké úrovni a ochraně zvěře by skvěle pomohly.
Ke stažení
Metodika manipulace se srnčaty
Dotazník pro myslivecké spolky
>>> Vyplněné dotazníky posílejte, prosím, na e-mail: pomoc@stopsecenisrncat.cz