JAK POMOCI
Čím více lidí o problému ví, tím více se jich může zapojit do řešení. Podpořte šíření informací. Pracujete v médiích? Můžete nám pomoci se šířením našeho spotu, písničky či videa? Máte prodejnu, kde můžeme vylepit plakát nebo mít petiční místo? Můžete kampaň podpořit finančně? Pojďte do toho s námi!
AUDIO A VIDEO SPOTY
KE SDÍLENÍ
BAKALÁŘSKÁ PRÁCE – VFU BRNO
Každoročně probíhající jarní senoseče, které bývají příčinou úhynu velkého množství zvěře, daly v roce 2019 popud ke vzniku bakalářské práce na téma Negativní dopad mechanizace zemědělství na život zvěře. Práce se zabývala převážně problematikou dodržování povinností, týkajících se ochrany zvěře, vyplývajících ze zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti v praxi, a to v oblastech Moravských Budějovic a Českého Krumlova z pohledu uživatelů honiteb.
V Moravských Budějovicích bylo mimo jiné zjištěno, že hlášení termínů senosečí ve více jak čtvrtině honiteb neprobíhá. V oblasti Českého Krumlova, o které poskytla informace kampaň Stop sečení srnčat, je poměr podobný a termíny senosečí nejsou hlášeny taktéž v téměř čtvrtině zkoumaných honiteb. Oblasti jsou si tedy v této problematice velmi podobné. Ke stejnému závěru vedlo porovnání oblastí i v jednotlivých činnostech prováděných za účelem ochrany zvěře, jako jsou například různé způsoby opatření před výskytem zvěře v dané oblasti v době sečení. Pouze v případě spolupráce uživatelů honiteb s dobrovolníky byl přístup v oblastech rozdílný. Na rozdíl od Českého Krumlova, kde čtvrtina zkoumaných honiteb s dobrovolníky spolupracuje, v Moravských Budějovicích nedochází ke spolupráci u žádné z nich. Zapojení dobrovolníků je tedy v obou oblastech stále minimální až nulové a vyhánění zvěře a celkově jakákoliv prevence před jejím posečením probíhá pouze svépomocí místních uživatelů honiteb.
Získané výsledky ukazují, že sledované oblasti jsou, z pohledu ochrany zvěře před jarním kosením pícnin, srovnatelné a bohužel ani v jedné není ve všech případech důsledně dodržována povinnost daná zákonem č. 449/2001 Sb., o myslivosti.
Soňa Vařachová, bakalářská práce na VFU v Brně, 2019